چای سیاه و لاغری

چای سیاه و لاغری

اثرات چای سیاه بر کاهش وزن

بیش از ۸۰% چای مصرفی در ایران، چای سیاه است. چای سیاه شامل مواد مغذی است که تفاوت کمی با مواد مغذی چای سبز و سفید دارد، ولی _همانند چای سبز_ چای سیاه و لاغری باهم در ارتباط هستند. کافئین موجود در هر دو نوع چای فواید یکسانی دارد. و فلاونوئید های خاص چای سیاه باعث لاغری بیشتری می شوند. اما بیشترین تاثیر زمانی رخ می دهد که چای سیاه را با نوشیدنی های با کالری بالا جایگزین کنید.

لاغری با فلاونوئیدهای چای سیاه

گروهی از آنتی اکسیدان های گیاهی به نام فلاونوئیدها یا پلی فنول ها، مسئول مزایای سلامتی همراه چای هستند. همه ی چای ها از برگ های یک گیاه تولید شده اند که شامل فلاونوئیدهایی به نام کاتچین ها هستند. در چای سبز فلاونوئیدهای اولیه کاتچین ها هستند. زمانی که برگ ها بیشتر فرآوری می شوند تا چای سیاه تولید کنند کاتچین ها فلاونوئیدهای جدیدی به نام تیوفلاوین و تی آروبیژین ها را تشکیل می دهد. چای سیاه مقدار کمی از کاتچین ها را حفظ می کند اما مزایای سلامتی آن از فلاونوئیدهای جدید نشأت می گیرد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که چای سیاه پتانسیل ایجاد کاهش وزن را دارد. آنزیم هضم کننده ی لیپاز در حیوانات آزمایشگاهی که فلاونوئیدهای چای سیاه را مصرف کرده اند مهار شده است. از آنجایی که چربی ها بدون لیپاز هضم نمی شوند، بعضی از چربی های رژیم غذایی قبل از آن که جذب شده باشند از بدن دفع می شوند. زمانی که موش های آزمایشگاهی با یک رژیم پر چربی تغذیه شدند، جانورانی که دوز بیشتری از پلی فنول های چای سیاه را دریافت کرده بودند وزن بیشتری از دست دادند تا گروهی که پلی فنول های کمتری دریافت کردند.

محققان هم چنین گزارش داده اند که سوخت و ساز انرژی-یا کالری مصرف شده- پس از آن که موش های آزمایشگاهی دوزی از تیوفلاوین ها را مصرف کردند به طور قابل توجهی افزایش یافت. مطالعات انجام شده فقط روی جانوران آزمایشگاهی انجام شده بود. تحقیقات بیشتری بر روی انسان ها نیاز است تا رابطه چای سیاه و لاغری را مشخص کند.

چای سیاه و لاغری

کافیین با افزایش متابولیسم موجب کاهش وزن می شود

با توجه به مطالعات انجام شده در مجله European Journal of Clinical Nutrition در سال ۲۰۰۹، زمانی که شما یک لیوان معمولی چای سیاه می نوشید ۳۰ تا ۸۰ میلی گرم کافیین دریافت می کنید که فقط حدود ۵۰ میلی گرم کافیین نیاز است تا مقدار انرژی که بدن شما در زمان استراحت مصرف کرده را تامین کند. در حالی که هیچ راهی برای تعیین اثر قطعی کافئین بر وزن بدن وجود ندارد ، کافئین ۶% متابولیسم و سوخت وساز پایه ای ۱۲ نفر که در این مطالعه شرکت کرده بودند را افزایش داد. کافئین همچنین لیپولیز – شکستن چربی ذخیره شده – را تسریع می بخشد و آین چرخه را تحریک می کند که چربی را بسوزاند.

کافیین ممکن است کمک کند تا کاهش وزن و لاغری برای مدت زمان بیشتری ادامه پیدا کرده و این ارتباط بین چای سیاه و لاغری بدون بازگشت باشد. بیش از ۲۰۰۰ فردی که مورد بررسی قرار گرفتند، نزدیک ۵۰۰ نفر اظهار کردند که که وزن کم کردند و آن بدون بازگشت بوده است. بر اساس گزارش مجله European Journal of Clinical Nutrition در سال ۲۰۱۵، گروه کوچکتری نیز که به طور قابل توجهی قهوه و نوشیدنی های کافئین دار بیشتری مصرف کرده بودند با دیگر شرکت کننده ها مقایسه شدند و نتایج مشابهی به دست آمد.

مدلاین پلاس می گوید گه بیشتر مردم می توانند تا ۴۰۰ میلی گرم کافیین به طور روزانه مصرف کنند که این میزان معادل ۵ تا ۱۳ فنجان چای سیاه است. آگاه باشید که بیشتر محصولات مقدار کافئین را بر حسب فنجان گزارش نمی کنند بنابراین شما نمی دانید که چای شما در سطح بالا یا پایینی از کافیین قرار دارد. کسانی که به کافیین حساسیت بیشتری دارند یا کسانی که ضربان قلب نامنظم، فشار خون بالا و یا استرس زیادی دارند ممکن است لازم باشد تا کمتر از مقدار گزارش شده مصرف کنند.

چای سیاه و لاغری

چای سیاه مصرف کالری را کاهش می دهد

در کنار مزایای پلی فنول ها و کافئین، اگر چای سیاه را به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی های با کالری بالا مصرف کنید، باعث کاهش وزن می شود. یک فنجان چای سیاه تنها ۲ کالری دارد. حتی اگر یک قاشق چای خوری عسل هم اضافه کنید تنها ۲۳ کالری دارد. اگر شما انواعی از نوشیدنی های شیرین را بنوشید و آن را با چای سیاه و لاغری عوض کنید مقدار قابل توجهی از کالری را حذف می کنید. یک فنجان کولا شیرین ۱۰۳ کالری دارد اما به یاد داشته باشید که یک قوطی کولا ۳۴۰ گرم کالری دارد، که ۵۲ کالری دیگر اضافه می کند. و اگر یک سودا بزرگ در فست فود سفارش دهید در واقع ۴۱۳ کالری مصرف کرده اید.

نوشیدن آب قبل از وعده غذایی به فرد کمک می کند تا احساس سیری کند، که این امر می تواند به بعضی افراد کمک کند تا کمتر غذا بخورند. دو مطالعه انجام شده یکی در سال ۲۰۱۰ و دیگری در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد کسانی که قبل از غذا آب گرم یا سرد می نوشیدند در مقایسه با کسانی که چیزی نمی نوشیدند وزن بیشتری از دست می دادند. شما همچنین به طور موقت مقدار کمی کالری برای سوخت و ساز همان آب بدن می سوزانید. اگرچه این مطالعات تنها آب را مورد بررسی قرار داده، نوشیدن یک فنجان چای هم ممکن است همین مزایا را داشته باشد.

دمنوش نیوشا

چای سیاه به کاهش چربی شکمی کمک می کند

چای سیاه به این دلیل به این نام نام گذاری شده است که برگ های چای در طی اکسیداسیون سیاه شده اند تا فلاونوئیدهای جدیدی را بوجود بیاورند. زمانی که چای سیاه دم می کشد رنگ مایل به قرمز تولید می کند و به همین دلیل است که در کشور چین چای قرمز نام دارد. چای سیاه چینی یا چای پواره (pu-erh) با چای سیاه ایالات متحده متفاوت است. درست مانند چای سیاه و چای سبز ، چای پواره از همان برگ های چای درست شده است، اما برگ ها توسط میکروارگانیسم ها تخمیر شده اند و سن آن ها در بازه ای از زمان افزایش یافته است. در نتیجه چای پواره طعم منحصر به فردی دارد و شامل فلاونوئیدهایی به نام تی براونبن و گالیک اسید هستند.

محققان دریافتند که افرادی که در یک مطالعه از عصاره چای پواره نوشیدند وزن و چربی شکمی بیشتری از دست دادند تا گروهی که چای ننوشیده بودند. اما تنها ۳۶ نفر در این مطالعه شرکت داشتند بنابراین نتایج آن ها ممکن است برای دیگران قابل اجرا نباشد. با توجه به مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۴، در موش های آزمایشگاهی چای های اولانگ، سیاه و پواره –مخصوصا چای سیاه و لاغری را تسریع بخشیدند و به طور قابل توجهی چربی شکمی را کاهش دادند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *